Trener predstavlja vzor, zgled, ki mu otroci sledijo – z otroki se mora znati tudi poistovetiti; je oseba, ki jo otrok občuduje in v katero zaupa. Resna odgovornost trenerja pa je ustvariti delovni prostor, v katerem se sledi ne le ugodnemu športnemu učinku, ampak vzporedno z njim tudi vzdušju, polnem spoštovanja, razumevanja in naklonjenosti, ne le med trenerjem in igralcem, ampak tudi med igralcem in ostalimi osebami, ki še oblikujejo področje športa.
Šport mora biti bistveni del v celostni izobrazbi osebe – otroka. Trener se mora zavedati lastnega poslanstva v procesu odraščanja otrok, da bi le-ti zrasli v osebe z načeli in vrednotami, pomembnimi za družbo, za svojo okolico in zase. Naloga trenerja je na prvem mestu pomagati otroku pri razvijanju v »boljšo osebo« in mu pomagati priučiti izobraževalne in socialne vrednote, pomembne za šport: solidarnost, stalnost, žrtvovanje, spoštovanje, stalno izboljševanje, poštenost, vljudnost …
Drugi trenerjev cilj je pretvoriti otroka v športnika, kar pomeni v osebo, ki ji šport predstavlja način življenja.
Tretji cilj pa je otroku pomagati, da se prelevi v igralca futsala, in – če je le možno – odkriti vse njegove potenciale.
Dobro se zavedamo, da to ni izključno trenerjevo delo, ampak je potrebno tudi sodelovanje drugih ljudi, ki vplivajo na otrokov razvoj in način življenja. Trener mora vedeti, da mora športni trening otrok stremeti k izoblikovanju oseb, mora zabavati in učiti. Mora se usmeriti v dvojni cilj: prvi je igrivost, drugi pa pravilno osnovno učenje tehnike in taktike.
Več si lahko prebereš v prvi knjigi Futsal od A do Ž, 6-9 let, ki jo najdeš v šolski oz. mestni knjižnici, lahko pa jo tudi naročiš preko info@futsalprogram-peros.com